środa, 8 września 2010

Praga- Most Karola i Hradczany

Kilka ulic dalej, mijamy stare kamienice, restauracje, sklepiki z kiczowatymi pamiątkami z różnych stron świata, drewniane wielbłądy z Egiptu, maski Weneckie, Pinokio z Włoch i gdzie nie gdzie pamiętany z dzieciństwa Kretek z czechosłowackich bajek…
Dochodzimy do jednego z najbardziej znanych punktów Pragi- Most Karola XV w(Karlův mostz ), oblegany przez turystów z całego świata , tu można usłyszeć każdy język a nawet dialekt używany w rożnych krajach. Most ma prawie 516 m długości i ok. 9,50 m szerokości.Ja jako absolwentka turystyki i szaleńcza podróżniczka musiałam przypatrzeć się każdej z figur na moście, a jest ich aż 30. Każdy ze świętych zasługuje na uwagę. Jedna z ważniejszych jest tablica św. Jana Nepomucena w miejscu gdzie prawdopodobnie został wrzucony do Wełtawy.
Pavol szukający miejsca bo musiał iśc za potrzeba marudził:
…Chyba nie będziesz robiła zdjęcia każdej figury?.... ja tylko się uśmiechnęłam, i przez most dość szybko(mimo tłumu) przebrnęliśmy na Mala Strana, minęliśmy bramę i w śród tłumu i pięknie zdobionych kamienic zanurzyliśmy się w tą stronę miasta.
 MAŁA STRANA
Potem oczywiście Hradczany. Zresztą zobaczcie sami…
 CZERWONE DACHY PRAGI
DZIEDZINIEC NOWEGO PAŁACU KRÓLEWSKIEGO NA HRADCZANACH 
WNĘTRZE KAPLICY ŚW. WITA 
 KATEDRA ŚW. Wita
Prześlij komentarz
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...