czwartek, 24 lutego 2011

Aloha HAWAII

Tak rzadko tu bywam, bo jestem człowiekiem ciągle goniącym za czymś. Cierpię na chroniczny brak czasu. Chcę pięknie pisać na blogu ale jak już coś zapomnę to kolejnych rzeczy też nie robię. Nie powiem, że się poprawię bo kto wie jak będzie.
Mam tylko taką skrytą nadzieję, że napiszę co się działo a działo się naprawdę wiele.
A teraz z czego wywodzi się tytuł posta. Moi drodzy od 3 miesięcy należe do organizacji pozarządowej(jedno z moich marzeń- ale o tym w innym poście) i utro właśnie tematyczna zabawa karnawałowa.

Jeśli ktoś chętny to zapraszam do Katowic...

ALOHA.....
 

poniedziałek, 21 lutego 2011

Wiza Turecka

(...) Na podstawie pisma Ambasady Republiki Turcji w Warszawie (znak: 2011/Varsovia BE/1309) z dnia 17 lutego 2011 r. do Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP informujemy, że w rezultacie dwustronnych konsultacji konsularnych pomiędzy delegacjami MSZ Polski i Turcji przeprowadzonych w Ankarze dn. 26 stycznia 2011 r., Turcja przychyliła się do wniosku  strony polskiej o przedłużenie ważności wiz wielokrotnego wjazdu do Turcji dla posiadaczy paszportów wydanych przez Rzeczpospolitą Polską.
Począwszy od dn. 1 marca 2011 r. stemple wizowe zakupione na granicy Republiki Republiki Turcji zachowują ważność   przez okres 60 dni, z dopuszczalnym okresem pobytu w Turcji wynoszącym 90 dni.  Koszt wizy pozostaje na niezmienionym poziomie 20 USD / 15 Euro.(...)
Tekst pochodzi ze strony Ambasady Tureckiej 
http://ankara.trade.gov.pl/pl/aktualnosci/article/a,14745,.html

czwartek, 17 lutego 2011

Kawa po turecku

W te jeszcze dość zimne, ospałe dni mam dla was coś wyszukanego. Nic nie pomaga mi w przezwyciężeniu wroga nazywanym dalej senność, jak kawa.
To że kocham Turcję, że wypiłam już nie jedną prawdziwą turecką "kahve" parzoną w prawdziwym "cezve" to i z wami podzielę się sekretem jej przyrządzenia.
Kawa w Turcji stanowi bardzo ważną część ich kultury. Nasza kawa turecka nie umywa się do tej 100% :).
Historia kawy sięga czasów Imperium Ottomańskiego, parzona do dzisiaj i podawana w małych kolorowych filiżaneczkach.


Jak przyrządzić kawę w domu
Potrzebne są:
  • zimna woda
  • tygielek do kawy lub rondelek
  • drobno mielona, świeżo palona kawa
  • cukier
  • filiżanki

(...)Wlej do tygielka wodę. Odmierz jedną filiżankę wody na każdą porcję kawy, którą chcesz zrobić i dodaj jeszcze pół filiżanki ekstra. Dla najlepszych rezultatów woda musi być zimna.
Odmierz odpowiednią ilość drobno mielonej, świeżo palonej kawy (najlepiej tureckiej) - jedną łyżeczka na każdą filiżankę wody.
Odmierz odpowiednią ilość cukru – na każde dwie łyżeczki kawy powinna przypadać łyżeczka cukru. Cukier musisz dodać podczas parzenia, ponieważ posłodzenie zaparzonej już kawy zupełnie zmieni jej smak.
Postaw tygielek na małym ogniu. Gotuj kawę, do czasu aż zacznie się pienić.
Przelej kawę do filiżanek, napełniając każdą z nich w jednej trzeciej, żeby zostawić odpowiednio dużo miejsca na pianę, bez której kawa po turecku traci swój smak.
Resztę kawy postaw z powrotem na małym ogniu i poczekaj, aż ponownie się spieni. Moc kawy zależy od tego, ile razy będziemy ją parzyć.
Przelej resztę kawy do filiżanek i poczekaj, aż fusy opadną na dno. Pamiętaj, żeby nie mieszać kawy!
Nigdy nie dodawaj do kawy tureckiej mleka lub śmietanki.
Afiyet olsun…

info z http://www.tipy.pl/artykul_2708,jak-parzyc-kawe-po-turecku.html
 
Po wypiciu tureckiej kawy Turczynki wróżą sobie z fusów. Przechylają filiżankę na druga stronę i stawiają na talerzyku. Po chwili już widzą swoją przyszłość:) 

Każda kobieta jest gotowa do małżeństwa dopiero gdy umie parzyć dobrze kawę, tz jeśli kawa składa się z samej piany... więc próbować dziewczyny próbować... :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...