niedziela, 11 grudnia 2011

Święty Mikołaj

Wczoraj był taki szczególny dzień w Polsce, bo już się dowiedziałam, że nie wszystkie kraje maja 6 grudnia Mikołaja .
Każde dziecko w Polsce cieszy się i stara w tym dniu żeby ten coca-colowy Mikołaj przyniósł wór prezentów. Ciekawe ile z was wie kto gdzie skąd jest Święty Mikołaj… a nie prawda, że z Laponii, co zdziwiony…a widzicie wierzymy a nie wiemy w co..
Zdziwienie dla niektórych będzie ogromne…

A co ma wspólnego mój pobyt tera w Turcji z Mikołajem, a to że Mikołaj jest z Turcji. Pewno wam też przez wiele lat kity wciskali, bądź grzeczny napisz list do świętego mikołaja i przyjedzie na dużych saniach…

(…)Mikołaj z Miry, Święty Mikołaj Cudotwórca, gr Άγιος Νικόλαος από τα Μύρα της Λυκίας, cs. Swiatitiel Nikołaj, archijepiskop Mirlikijskij, czudotworec (ur. ok. 270 w Patarze w Azji Mniejszej, zm. ok. 345 lub 352) – biskup Miry w dzisiejszej Turcji. Święty Kościoła katolickiego i prawosławnego, gdzie tytułowany jest mianem św. Mikołaja Cudotwórcy.
Zasłynął jako cudotwórca, ratując żeglarzy i miasto od głodu. Odwagą i sprawiedliwością wykazał się ratując od śmierci niesłusznie skazanych urzędników cesarskich.
Według podań po bogatych rodzicach otrzymał w spadku znaczny majątek, którym chętnie dzielił się z ubogimi. Wyróżniał się pobożnością i miłosierdziem. Mieszkańcy Miry wybrali go na swojego biskupa. Po życiu gorliwym i pełnym dobrych czynów, zmarł w połowie IV wieku, spontanicznie czczony przez wiernych. Znana jest historia o trzech niesprawiedliwie uwięzionych oficerach uwolnionych za jego wstawiennictwem; opowieść o trzech ubogich pannach wydanych za mąż dzięki posagom, których Święty dyskretnie im dostarczył; o trzech młodzieńcach uratowanych przez niego od wyroku śmierci; o żeglarzach wybawionych z katastrofy morskiej. Jeden z utopców statku wiozącego świętego na pielgrzymkę do Jerozolimy miał podobno zostać przez niego wskrzeszonym. Święty Mikołaj wskrzesił też trzech młodzieńców zabitych za nieuregulowanie rachunku za nocleg w gospodzie. Gdy Mirę opanowali Arabowie, kupcom włoskim udało się zabrać jego relikwie i przewieźć do Bari w południowych Włoszech.
Obchodzi się Mikołaja 6/19 grudnia, tj. 19 grudnia wg kalendarza gregoriańskiego w rocznicę śmierci(…)(tekst z google)


Wiele osób, historii pochodzi właśnie stąd z Turcji. Mam nadzieję że ten coca-colowy chociaż przyniósł wam coś w prezencie.

Pozdrawiam z azjatyckiej części Istanbulu.

Prześlij komentarz
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...